Pirmdiena,  25. janvāris,  2021
 
Vārda dienas:   Sigurds, Zigurds, Sigvards
Saldus novads - MEDUS PILIENS KURZEMĒ
 
Šobrīd
°C
bezvējš
 

Operācija rīt? Pacienti mēdz nobīties

14. marts 2017, 15:04 2017 drukāt
10. martā notikušajā preses konferencē par ārstu labdarības akciju “Dzīvo vesels!” Saldū 23. – 25. martā tās organizētāji gan runāja par ieceres būtību, gan atbildēja uz praktiskiem jautājumiem.
Preses konference par ārstu labdarības akciju "Dzīvo vesels".

Ar žurnālistiem tikās ārsti, kas nākamās nedēļas nogalē bez maksas aprūpēs pacientus: traumatologi-ortopēdi Kaspars Ūdris (plecu, ceļu ortopēdiskās slimības un traumas), Aldis Šperliņš (pēdas, plaukstas), Dmitrijs Kirejevs (mugura, pēdas), ķirurgs Agnis Ļuļēns (vēdera dobuma slimības), podoloģe Anete Meinarte (pēdu aprūpe); par akcijas organizatoriskajiem jautājumiem informēja Saldus novada domes priekšsēdētāja Indra Rassa un Brocēnu novada domes priekšsēdētāja Solvita Dūklava, kā arī SIA “Saldus medicīnas centrs” valdes priekšsēdētājs Ingemars Harmsens.

Pašvaldību atbalsts un pacientu lielā ieinteresētība, piesakoties akcijai, norāda, cik tā nepieciešama, tādēļ Jēkabpilī, kur pagājušajā gada vasarā traumatologa-ortopēda Kaspara Ūdra ierosme pirmoreiz tika īstenota, jau tiek plānots nākamais labdarības pasākums. “Arī nākamgad Saldū būs!” iecerējis dakteris Ūdris.

Uzklausījis Saldus un Brocēnu novada domes priekšsēdētāju pateicības par humāno darbu, ko akcijās dara pats un kam iedvesmojis arī kolēģus, K. Ūdris piebilda, ka ne tikai ārstiem pienākas paldies. “Vieni paši mēs varētu konsultēt, bet pilnvērtīga veselības aprūpe ir komandas darbs,” viņš skaidroja. “Brīvprātīgi strādā medicīnas māsas, māsu palīdzes, sanitāres, apkopējas, administratori, finansisti, juristi ­– paldies viņiem!” Saldus akcijas organizēšanā un norisē iesaistījušies vai vēl iesaistīsies līdz 30 cilvēku komanda.

SIA “Saldus medicīnas centrs” valdes priekšsēdētājs Ingemars Harmsens informēja, ka konsultācijām pierakstīti kopā 138 pacienti, viņiem būs iespēja veikt līdz 12 ortopēdiskajām operācijām un 5 – 6 ķirurģiskas operācijas, būs pieejamas podologu konsultācijas un pēdu aprūpes procedūras, vairogdziedzera un vēdera dobuma orgānu ultrasonoskopiska izmeklēšana, ar trombocītiem piesātināta fibrīna jeb PRF injekcijas sāpju mazināšanai. Arī analīzes un izmeklējumi pirms operācijām tiks nodrošināti bez maksas. Par operēto pacientu aprūpi pēc akcijas beigām I. Harmsens skaidroja: viņi saņems uz medicīniskajiem dokumentiem īpašu akcijas zīmogu ­­– to uzrādot, pārsiešana, ārsta konsultācija un citi pakalpojumi, kas saistīti ar akcijas laikā veiktajām manipulācijām, “Saldus medicīnas centrā” tiks nodrošināti bez maksas.

Ātrāk, bet tikpat droši
Ārstiem tika jautāts – vai nerodas papildu riski, ja operācija notiek jau nākamajā dienā pēc pirmās konsultācijas. Dakteris Šperliņš ikdienā strādā Jēkabpils slimnīcā, viņš apliecināja – pacientiem neesot bijis sarežģījumu pēc akcijā veiktajām operācijām. “Drošības standarti ir vieni un tie paši, netiek pārkāpti noteikumi ne pacientu datu drošības, ne medicīniskā ziņā. Strādā tikpat pieredzējuši ārsti un profesionāls personāls ar mūsdienīgām tehnoloģijām un instrumentiem labi aprīkotās zālēs – nav atšķirību no plānveida operācijām. Vienīgi akcija notiek trīs dienas, no nevar izstiept mēnešiem,” viņš sacīja. Tomēr ārsts atzina, ka nereti pacienti nejūtas gatavi tik straujai notikumu virzībai, tādēļ Jēkabpilī vairāki atteicās no operācijas jau nākamajā dienā. Iespējams, cilvēkiem, kas tagad gaida konsultāciju pie ārstiem nākamajā nedēļas nogalē, būtu jāpārdomā iespēja arī nekavējoties tikt pie operācijas un sagatavoties tai. Savukārt dakteris Kirejevs norādīja, ka konsultēs pacientus arī ar mugurkaula problēmām, bet šādas operācijas akcijas dienās nenotiks; citu veidu ortopēdiskas operācijas gan būs iespējams veikt.

Podoloģēm Jēkabpilī bijis ļoti daudz darba. Anete Meinarte atzina – akcijas mērķgrupa lielākoties ir gados veci cilvēki, kam medicīniska pēdu aprūpe nereti ir sveša joma, bet palīdzība tieši viņiem ir vajadzīga visbiežāk – jo daudzi cieš no sabiezējumiem un plaisām pēdās, papēžos, kā arī no kārpām, varžacīm, ieaugušiem nagiem un citām kaitēm. Daļa akcijas pacientu pie podoloģēm atnākot pirmoreiz un ir apmierināti, ka pēdas tiek apkoptas un iedoti padomi, kā par tām turpmāk rūpēties.

Palīdz pašvaldības
Par akcijas veiksmīgu norisi lielā mērā gādā “Saldus medicīnas centrs”. I. Harmsens informēja, ka jau sagādāta anestēzijas iekārta un akcijā būs izmantojamas divas operāciju zāles. Vienlaikus ikdienas darbs tiek plānots tā, lai nākamās nedēļas nogalē pacientiem pietiktu telpu un gultu, kur pēc operācijām vai citām procedūrām atpūsties, kā arī tiek gādāts par mediķu izmitināšanu, ēdināšanu un ērtiem darba apstākļiem. Savukārt Saldus un Brocēnu novada pašvaldību vadītājas solīja citu nepieciešamu atbalstu, tajā skaitā nodrošinās transportu ārstiem un citiem medicīnas darbiniekiem, kas akcijas otrajā un trešajā dienā brauks konsultēt un veikt procedūras abu novadu pansionātu iemītniekiem. Tā kā pieteikušies pacienti no gandrīz visiem abu novadu pagastiem, tie cilvēki, kam vajadzīgs transports nokļūšanai uz Saldu, tiek aicināti laikus par to informēt sociālos dienestus vai pagastu pārvaldes. Saldus sociālajam dienestam ir transportlīdzeklis cilvēku ar kustību traucējumiem pārvadāšanai, arī tas būs pieejams, ja, piemēram, pie ārsta jānogādā cilvēks ratiņkrēslā.

Pacienti rūp
“Akcijā ne tikai palīdzam konkrētiem pacientiem, bet arī vēlamies cilvēkus iedrošināt nesamierināties ar savām veselības problēmām un meklēt palīdzību,” sacīja K. Ūdris. “Nereti sabiedrībā, īpaši laukos, valda uzskats, ka kvalificēta medicīniskā palīdzība ir nesasniedzama, un slimības tiek ielaistas, cilvēki cieš sāpes un neērtības. Ar akciju pierādām, ka esam pieejami, ka braucam un palīdzam, un šis piemērs varbūt kādu pamudinās nepalikt vienam ar savām veselības problēmām, bet meklēt tām risinājumu.”

“Akcijas ideja ir apsveicama, iedzīvotāji jau sen to pelnījuši,” uz jautājumu – kādēļ iesaistījies akcijā? – atbildēja ķirurgs no Saldus Agnis Ļuļēns. Viņš izteica vēlmi, lai labdarība sasniegti pirmām kārtām cilvēkus no laukiem, pieticīgi dzīvojošus, kam tikt pie ārsta ir patiešām sarežģīti. “Iespēju robežās konsultēsim un, ko varēs, arī operēsim, un cerams, ka nākamgad atkal atgriezīsimies ar akciju,” dakteris sacīja.

Savukārt ortopēds traumatologs Dmitrijs Kirejevs par šo jautājumu mazliet pasmējās: “Es jau 20 gadus esmu akcijā – Vidzemes slimnīcā, kur strādāju kopš 1997. gada, ārstiem stundu slodzes izcenojums nav mainījies kopš 1988. gada. Bet man nav grūti, esmu pieradis.

Gribētos, lai pacienti saprot – ārstiem viņi nav vienaldzīgi. Mēs domājam par pacientiem ne tikai pa dienu, bet nereti arī pa nakti. Sabiedrībā izveidojusies nostāja, ka ārsti domā tikai par savu naudu – kā roboti. Bet tā nav. Mums mūsu pacienti rūp.”
 
Informācijas avots: laikraksts “Saldus Zeme”; 2017. gada 14. marts
Saldus novada pašvaldība Striķu iela 3, Saldus, LV 3801, Tālrunis: + 371 63807280, Mob. 26582757, Fakss: + 371 63881100, E-pasts:
 
  • |
  • |
www.saldus.lv © Saldus novada dome, 2017
Jautā mēram
Jautā pašvaldībai

Deklarēt dzīvesvietu
Janvāris 2021
P
O
T
C
Pk
S
Sv
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 

Saldus Novada Vēstis
2019. gada 5. aprīlis


 


Saldus novada pašvaldība Striķu iela 3, Saldus, LV 3801, Tālrunis: + 371 63807280, Mob. 26582757, Fakss: + 371 63881100, E-pasts:
 
  • |
  • |
www.saldus.lv © Saldus novada dome, 2017